Tisíce způsobů využití mořské soli

Elektrolytický rozklad

Elektrolýza není nic jiného, než rozklad solného roztoku ve vodě za vzniku dvou základních složek – iontů sodíku a chlóru. K procesu dochází působením elektrického proudu a vzniklé ionty nachází uplatnění ve dvou základních mechanismech. Tím prvním je výroba hydroxidu sodného a čistého vodíku. Vodík jímaný do tlakových lahví slouží pro průmyslové účely v mnoha oborech, hydroxid (louh) sodný je velmi silnou žíravinou a ta je využívána mimo jiné na výrobu plastických hmot, textilních materiálů a keramiky.

sůl mořská

Druhý způsob je elektrolytický rozklad v tzv. solinátorech, což jsou speciální zařízení pro desinfekci vody v bazénech. https://www.chlorito.cz/morska-sul v tomto případě nahrazuje chlórové tablety chlornanu sodného, výhodou je v první řadě zdravotní aspekt, kdy je ošetřená voda příjemnější pro citlivou pokožku, pro oči a sliznice. Zařízení se připojuje k bazénové filtraci pomocí plastových ohebných hadic, je vhodné pro všechny druhy vnitřních i venkovních nádrží bez ohledu na jejich velikost. Některé mají uvnitř měřicí elektroniku pro sledování množství soli ve vodě a také samočisticí jednotku.

Dokonalý konzervant

Kromě kuchyňského využití při přípravě pokrmů se tento minerál používal již v minulosti jako konzervant pro uchování některých druhů zeleniny, masa, především rybího, vepřového a hovězího. V době, kdy neexistovaly mrazáky, to byl jeden z mála způsobů, jak zabezpečit tyto suroviny před biologickým rozkladem.
Nejen, že by nám většina jídel nechutnala, některá jsou díky ní lépe stravitelná, to se týká např. lepku v chlebu a pečivu. V tavených sýrech eliminuje z mléčné bílkoviny nadbytečný vápník.

mořská sůl

Posypová sůl

V současné době je chlorid sodný nejvýkonnějším rozmrazovacím prostředkem na pozemních komunikacích. Neprospívá sice karosérii vozu, ale z ekologického hlediska se jedná o neškodný způsob, jak zbavit silnice nánosu sněhu a ledu.