Kdo chce být ve formě, dlouhodobě zdravý a v rámci možností i šťastný, ten by si měl uspořádat život tak, aby těchto věcí dosáhl. Obvykle to znamená sportovat, umět odpočívat a jíst potraviny, které neubližují, ale naopak fungují léčivě a povzbudivě. Mezi takovéto potraviny můžete s klidem zařadit i kvašenou zeleninu neboli pickles. Už samotný název prozrazuje vše. Jedná se o zeleninu, která prošla kvasným procesem, což v konečném důsledku znamená, že změní chuť, obvykle k lepšímu a také se změní i obsah vitamínů, minerálů a další prospěšných látek. Není třeba dodávat, že k lepšímu.
Ke kvašení, nebo také k fermentování potravin začíná tíhnout stále více lidí a je to dobře. Jde o velice pozitivní kurz, díky kterému je nejenže možné spoustu jídla uchovat déle čerstvé, ale také z něj udělat mnohem zdravější pokrmy. Nejčastěji se kvasí zelenina v podobě zelí, kedlubnů, mrkve, případně chilli papriček.
Ovšem zkvasit se dá skoro cokoliv, nejen zelenina, ale například i ovoce nebo dokonce i maso, hlavně tedy rybí. Standardně se fermentují i různé luštěniny od fazolí přes sójové boby až po čočku. Jejich chuť vám však nemusí příliš vyhovovat. Konzumovat tyto potraviny obvykle znamená prožít zajímavé gastronomické dobrodružství, které často končí rychlým během na záchod. V našich končinách je přeci jen daleko známější a oblíbenější fermentovaná zelenina, na které se nedá prakticky nic pokazit.
Chcete-li si udělat tuto vitamínovou bombu doma a nechce tím strávit půl dne, můžete se vrhnout na klasiku – kysané zelí.
Budete k tomu potřebovat zelí, čistou skleničku, sůl a kmín. Zelí nakrájejte nadrobno, promněte se solí a kmínem a nechte alespoň dvě hodiny odpočívat. Po uplynutí doby by mělo pustit šťávu, kterou se zelím nalijte do sklenice. Zelí musí být ponořené pod vodou, a to po celou dobu. Pokud není šťávy dost, klidně přilijte trochu vody se solí. Odstavte na tmavé teplé místo a nechte stát tak týden. Pak přendejte do lednice. Jednoduché, chutné a zdravé. Co víc si přát.