Sedíte denně u počítače a jediný pohyb, který za den vykonáte, je dojít si do ledničky pro jídlo? V tom případě na tom asi nejste příliš dobře, alespoň co se týče kondice. Měli byste se začít daleko více hýbat, jinak se může vaše pasivita neblaze projevit na vašem zdravotním stavu. Onemocnění, které je možné takto získat je celá řada a mnoho z nich může skončit dokonce i tragicky. Není potřeba, abyste lámali nějaké rekordy, často stačí jen lehké cvičení. Ovšem pozor. Nemělo by to být cvičení posilovací, nýbrž takzvané kardio, tedy aktivita, při které si udržujete tepovou frekvenci okolo 130 tepů za minutu. Takto nejenže posílíte srdeční sval, ale rovněž zlepšíte kapacitu plic a také průtok krve. A jak toho dosáhnout?
1. Běhání – na první pohled banální pohyb, který umí každý z nás, ovšem nemylte se. Běhat neumí každý, dokonce to neumí skoro nikdo! Sice se v podstatě jedná pouze o zrychlenou chůzi, ale většina lidí i špatně chodí. Málokdo se může pochlubit tím, že není obdařen nějakou tou svalovou dysbalancí. A to se nejvíce projeví právě u běhání. Nesprávným stereotypním pohybem si můžete hodně uškodit. Mohou váš začít bolet kolena, paty nebo záda. Chcete-li běhat, nechte se nejprve vyšetřit.
2. Cyklistika – jízda na kole je daleko lepší, a i když máte nějakou tu svalovou nerovnováhu, v tomto případě by to příliš vadit nemělo. Na kole se můžete dostat prakticky kamkoliv, záleží na vašem fyzickém fondu. Kvalitní kola ale bývají drahá, navíc je nutné pořídit si i homologovanou helmu, což také není levná záležitost.
3. Rotoped – pokud byste rádi na kole jezdili, ale nechce se vám investovat zbytečně moc financí, můžete to zkusit na rotopedu. Ty bývají obvykle daleko levnější. Slušný model seženete už za tři tisíce korun, což je sympatická cena. Jezdit na rotopedu můžete třeba se sluchátky nebo před televizí u oblíbeného pořadu. Důležité je jezdit pravidelně, a ne příliš intenzivně. Rotopedy jsou v tomto směru velice výhodné, jelikož disponují snímači tepové frekvence.