Vyrážíme na dovolenou autem

Jenže řízení je záležitost až samotné dovolené. Odpovědný řidič, před dovolenou podrobí své auto náležité kontrole. A nemám tím na mysli, zda vše na autě svítí, bliká, troubí a stěrače či stírají. Ostatně u nich je možné začít.

Je protivné, když cestou narazíte na silný déšť. Bez kvalitních stěračů je jízda dost stresující. Proto před dovolenou věnujte pozornost právě tomuto detailu. Špatně stírající stěrače mohou být příčinou i vážné nehody. Prostě to co máte vidět, uvidíte o vteřinu, dvě později. A to úplně stačí. Průšvih je na světě.

Kontrolou vozu dovolená začíná

Kontrolu auta zahajte ze spodu. Pneumatiky máte snad v pořádku i při běžném provozu, snesou však kontrolu, jestli se na nich neobjevili nějaké boule. Tlak v pneumatikách si můžete ostatně také změřit. Ve spodku vozu věnujte zvýšenou pozornost také brzdovým hadičkám. Když objevíte, že se na nich projevují stopy stáří, že jsou styřelé, nechte je vyměnit. Mohli by vám na dovolené prasknout. Zkontrolujte výfuk, poslechem, a podívejte se, jestli vám z motorové části neukapává nějaká tekutina. Může jít o olej, či chladicí kapalinu. Pokud toto zjistíte, je rovněž na místě navštívit mechanika. Také si ověřte, zda vaše spojka zabírá jak má, že se vrací její pedál a že při řazení jde vše hladce. Problémy se zařazením rychlostního stupně jsou náznakem budoucí poruchy spojky. Spolehlivě vaše auto odstaví na několik dnů.

Brzdy musí být v pořádku

Při balení zavazadel začínejte nejdříve těmi, o kterých jste přesvědčeni, že neobsahují určitě nic, co by se mohlo vyžadovat cestou. Tato zavazadla budou úplně vespod a případný požadavek na vytáhnutí, například léku, může znamenat to, že někde na parkovišti budete muset celý zavazadlový prostor vyložit a později opět naskládat. A to opravdu nechcete.

Pro letní dovolenou je vhodné si pořídit automobilovou chladničku. Nejen že udrží v chladu občerstvovací nápoje, ale budete mít jistotu, že vaše kuřecí řízky se během přepravy nezmění v salmonelovou bombu.