Proč si pořídit stolní počítač a dát mu přednost před notebooky a netbooky či tablety

Velkou výhodou chytrých telefonů, tabletů, netbooků a notebooků je jejich mobilita http://www.idu.cz/cs/kratkodoba-mobilita a u některých typů i velmi nízká spotřeba energie. Jednoduše je popadnete do tašky, do batůžku, nebo třeba jen do ruky a přenesete, kam se vám zachce. Má to však jedno významné úskalí, a sice baterii. Mnohé moderní výrobky tohoto typu mají baterii zabudovanou uvnitř a nelze ji jednoduše odpojit, takže pokud vám přestane fungovat, je to záležitost servisního zásahu. U některých typů této výpočetní techniky nemusíte po několika letech kvalitní novou baterii vůbec sehnat, a tak se může stát, že kvůli vadné baterii budete mít doma nefunkční výrobek, i když by byl po hardwarové stránce jinak v pořádku.

stolní počítač

U stolního počítače žádný problém s baterií neřešíte, neboť je zde k dispozici pouze napájecí zdroj, tedy jinými slovy transformátor s ventilátorem, který je součástí počítačové sestavy. Pokud vám „odejde“ zdroj, jednoduše jej vyměníte za jiný, a zdroje navíc nejsou drahé a jsou stále dobře dostupné v mnoha obchodech.

základní deska

Elektronika se tak často nekazí – podstatnou výhodou stolních počítačů je i velmi dlouhá životnost elektronických součástek. Kupříkladu vám základní deska, paměťové moduly a grafická karta může sloužit i několik desítek let, a pokud práci zvládne po výkonnostní stránce, není důvod pořizovat počítač nový. Jistým plus je také možnost nechat opravit počítač např. u servisu PC v Kolíně, někdy stačí jen vyměnit vadný díl na základní desce, vadnou paměť, a není nutné kvůli tomu počítač vyhodit.

V dnešní době stále platí, že pokud vyloženě nepotřebujete s počítačem někam cestovat, vyplatí se spíše desktop, tedy stolní počítač, k němuž připojíte dostatečně velký monitor a máte navíc i větší přehled, což je vhodné zejména pro práci s textovými a grafickými editory a pro prohlížení webových stránek.