Kolik procent příjmů bychom si měli dávat na stranu?

Faktem je, že naprostá většina lidí by chtěla šetřit peníze, avšak pouze málokdo tak činí. S šetřením je to totiž jako s novoročními předsevzetími – začne se dobře, ale postupem času se od toho upouští. Koneckonců v obchodě mají nový model šatů, případně vyšla nová hra, kterou si chcete koupit.

Avšak nemusí to být jen kupování pro sebe, které nám naše dobré předsevzetí ohledně šetření peněz kazí. Mohou to být narozeniny či Vánoce, na které je třeba nakoupit dárky. A na ty obvykle padnou peníze, které jsme dosud nashromáždili, i když jsme se zařekli, že na ně nesáhneme.

procento1

Přitom je rozhodně dobrý nápad mít nějaké finance v rezervě. Doporučovány jsou tři měsíční příjmy. Je to samozřejmě proto, abyste mohli pokrýt náklady v případě, že se stane nějaká nepředvídaná událost. Můžete například přijít o práci nebo být dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Může se porouchat například automobil a oprava bude stát poměrně dost peněz.

Jak je vidět, příležitostí je dost. Avšak ruku na srdce, kdo z nás ty tři měsíční příjmy má, ať už doma, nebo na účtu. Asi jen málokdo. Takže jak z toho ven? Řešením může být dát si měsíčně na stranu několik procent příjmů hypoteka-bez-reigistru.net. Záleží samozřejmě na tom, kolik pobíráte a jaké jsou vaše měsíční výdaje, avšak dvě až tři procenta jsou minimum.

procento2

Dávejte si je do zvláštní krabičky, nebo ukládejte na zvláštní účet, ze kterého nebudete vybírat. Nejlepší bude, když si nastavíte trvalý příkaz a každý měsíc se vám tam z vaší výplaty určitá částka pošle. Tak budete mít jistotu, že nezapomenete. Ideální bude, pokud tuto transakci budete brát jako další nutný výdaj, jako je třeba nájem či energie. Uvidíte, jak vám po nějaké době částka na tomto druhém účtu naroste.

Avšak je nutné, abyste z něj pokud možno za žádných okolností nevybírali. Mějte jej jako poslední záchranu. Uvidíte, že se vám jednou bude hodit. A pokud ne, vaši potomci tyto peníze určitě jednou ocení.