Kde je možné použít svařované trubky

K rozvodu mnoha tekutých i plynných látek se často používají ocelové trubky. Ty mohou mít nejrůznější podobu, ať už co se konstrukce či průměru týká. Najdeme zde jak ty zcela rovné, tak i zahnuté do nejrůznějších tvarů. Na nás pak je, abychom vybrali takové, které budou pro daný účel nejvhodnější. Jedním z těch běžně prodávaných jsou i svařované trubky. Ty s skládají z několika kratších, které k sobě byly připojeny žárem. Ten na jejich koncích roztavil ocel, ze které jsou vyrobeny, a spojil je tak dohromady.

svařované ocelové trubky

Díky tomu je možné mít podstatně delší rozvody a taky takové, které jsou různě zahnuté. Ty by totiž bylo velmi obtížné vyrobit z jednoho kusu. Proto je využívána tato technika, díky které můžeme mít i složité rozvodné systémy. Je však jasné, že se tento typ nehodí ani zdaleka všude. Pokud potřebujeme překlenout kratší vzdálenost, pak je vždy lepší použít trubku vyrobenou z jednoho kusu. Důvodů k tomu je zde hned několik. Tím prvním je cena – ty svařované jsou z pochopitelných důvodů dražší, a to i když cenu přepočítáme na částku za metr. A je jasné, že každý z nás chce zvolit to pokud možno to nejlevnější řešení. Koneckonců, čím více peněz nám na konci zbude, tím lépe.

zpevněný svár ocelové trubky

Druhým, mnohem závažnějším důvodem je bezpečnost. Sváry jsou totiž slabým místem v celé konstrukci, a právě zde dochází nejdříve k únavě materiálu, poškození a prasklinám. To může být nebezpečné, pokud danou soustavou vedeme například toxické látky. I to je důvod, proč jsou například plynová potrubí v oblasti svárů jednotlivých dílů zpevněna přidanou ocelovou obručí. Ta má zvýšit bezpečnost a v podstatě se tak zbavit nejslabšího místa celého řetězce. To je však něco, co doma jen těžko provedeme. Proto, pokud je zde taková možnost, je rozhodně lepší využít trubku vyrobenou jen z jednoho dílu. Věřte, že je to dobré jak pro vaši peněženku, tak i pro vaši bezpečnost.