Cesta bude daleká

Dejme tomu, že si chcete kromě nějakého penzijního spoření nebo nějakého stavebního spoření zajistit příjem i z jiného zdroje. Dnes máte nekonečně mnoho možností, jak vydělat na svých vlastních penězích a jak ty peníze nechat vydělávat další peníze. Množit si můžeme skoro vždycky. Otázkou však je, jestli jsme schopni se do toho tak moc položit, aby to bylo co možná nejrychlejší. Jen si pojďme uvést jednoduchý příklad a na tom si ukázat, jak to může být dlouhá cesta

mince
 
Př.
Dejme tomu, že máte k dispozici 1 000 korun měsíčně, které si chcete někde spořit nebo je chcete zúročit. Nyní je jedna z možností například cesta P2P půjček. Pojďme se tedy podívat. Dejme tomu, že budete (pro lepší vysvětlení) investovat po 200 stovkách pouze do půjček, kde je úrok 8,50 (mínus procento pro zprostředkovatele platformy, tj. 0,3 procent z úroku). Takže máte 8,2 procent každý rok z vašich 200 stovek.

úspory

Kapitál

Budovat kapitál budeme tedy po tisíci koruně každý měsíc. Za rok máte kapitál v hodnotě 12 000 korun. Za 10 let budete mít kapitál v tento projektu vložený v hodnotě 120 000 korun. Za těch deset let se vám vaše peníze zúročily a vydělali jste 9 840 korun. Takže v konečném důsledku máte dohromady 129 840 korun. Říkáte si, že je to nějak málo na to, že jste tak dlouho spořili? Na to, že jste každý měsíc dali jenom jednu tisícovku, tak je to velmi dobré! Teď si vezměte, kolik byste měli za 10 let, pokud byste každý měsíc dávali takových 5 000 tisíc korun. Za rok byste nastřádali 60 000 korun a za deset let byste měli 600 000 korun. S úrokem výše zmíněným by to bylo 649 200 korun. To už je přece jenom pěkný výdělek. A když si vezmete, že za další rok byste už mohli „přestat“ aktivně investovat a jenom se nechat unášet, to znamená, že byste už neutráceli ani jedinou korunu, ale jenom ještě chvilku reinvestovali, tak máte za chvíli vystaráno.

burza

Úrok

Peníze se dělají rychle, když něco děláte – podnikáte, pracujete. Ale dělají se pomalu, když neděláte nic. Vy to samozřejmě můžete velmi ovlivnit, protože je nesmírně důležité investovat neustále, abyste se skutečně dostali na hranici, kdy jenom čistý úrok dosáhne zisku několika tisíc – aby se to konečně vyplácelo. Když si ale vezmete, že lidský život nekončí po 40 roku, ale bude pravděpodobně pokračovat i dál, tak je to velmi dobrá investice.